Doporučení pro vybavení

Dětský batůžek a jeho vybavení

(dítě ho sebou přináší každý den, za jeho sbalení zodpovídají rodiče, vybavení je podepsáno)

batoh (nepromokavý, pevnější, větší, s upravitelnými popruhy - důležitý je hrudní popruh)
láhev s pitím (v zimě malá termoska, objem cca 0,5 l)
sedák (kus karimatky...)
kapesníčky
náhradní oblečení v igelitovém pytli podle sezóny
(např. v zimě náhradní rukavice, punčocháče či ponožky, mikina navíc; na podzim tepláčky a ponožky, lehká větrovka...; smyslem je mít sbaleno podle aktuálních povětrnostních podmínek tak, aby nebyl důvod se z výpravy předčasně vracet do zázemí)

Vybavení uložené v jurtě

(zůstává uložené v jurtě, vybavení je podepsané, rodiče nejméně týdně kontrolují jeho stav)

spacák a karimatka s popruhem/gumičkou na zajištění ve smotaném stavu (platí pro děti, které zůstávají přes polední klid), možný polštářek na spaní
náhradní věci na převlečení (spodní prádlo, ponožky/punčocháče, tričko, tepláky, mikina, nepromokavé kalhoty, nepromokavá bunda a holiny)

léky (pokud nějaké dítě pravidelně užívá, budou uloženy u pedagogického dozoru)
ochranné prostředky proti hmyzu
ochranné prostředky proti slunečnímu záření

1,5 láhev pitné vody (rodič ji přináší a odnáší každý den, aby byla čerstvá)

Doporučení k oblékání

Během roku je uplatňováno tzv. cibulovité vrstvení. Podobně jako cibule může dítě vrstvy odkládat nebo přidávat (v batůžku by tedy mělo být místo i na oblečení).

V zimě spodní vrstvu tvoří funkční vrstva vlněného prádla či termoprádla, která zajišťuje teplo, i pokud se dítě zpotí. Poté následuje střední vrstva oddělující funkční a vnější vrstvu. V zimě tuto vrstvu tvoří vrstev několik. Více vrstev udrží více tepla než jedna silná vrstva, která může profouknout a neudrží v meziprostorech stabilní teplotu. Svetry a mikiny, které hřejí i v případě vlhka, jsou z vlny či fleecu. Svrchní vrstva je izolační. Tvoří ji voděodpudivý či voděodolný materiál. Měla by být nepromokavá a větruodolná, ale zároveň prodyšná, aby se děti nepřehřívaly. Systém vrstvení je uplatněn na tělo i na nohy. Kalhoty by měly být zateplené a vodotěsné. Dobrou ochranu hlavy a krku, kterou děti nemusí upravovat, tvoří kukla. V případě potřeby je možné na ní navrstvit ještě čepici a šálu. Nejvíce tepla z těla člověka odchází hlavou. Nedílnou součástí zimního oblečení jsou nepromokavé zateplené palčáky na šňůrce. Chodidla jsou chráněna termopunčocháči či termolegínami s delšími ponožkami a zateplenou nepromokavou obuví. Obuv doporučujeme dostatečně volnou (tzv. nadměrek). Po čas zimy sebou děti nosí v batůžku náhradní rukavice, ponožky a termopolštářek, kterým si mohou hřát ruce během svačiny. Svačit mohou také v rukavicích s odklopitelnou špičkou. Během mrazivých dnů je zapotřebí návleky chránit přechod mezi obuví a kalhotami. Tvář je chráněna mastným krémem s minimálním obsahem vody.

Zásada cibulovitého vrstvení se uplatňuje také v teplejší části roku. Hodí se více tenčích vrstev. Děti vždy nosí dlouhé rukávy a nohavice. Z hlediska ochrany před klíšťaty a poškrabáním je ideální upnutí do manžety a hladký materiál. Nezbytností je pokrývka hlavy či šáteček. Oblečení je světlejší barvy, aby odráželo sluneční paprsky a byl na něm dobře viditelný lezoucí hmyz. Boty jsou pevnější kotníkové. V případě deště či rosy se nosí holiny. Jako ochrana před blátem a vlhkostí jsou od jara do podzimu vhodné tzv. kalhoty bahňáky (nepromokavé kalhoty s laclem, šlemi a se stahováním kolem kotníků). Obecně je vhodné, když je oblečení opatřeno zipy, které dítě umí samo rozepínat a zapínat podle individuálního pocitu tepla.

Rodič podle sezóny před předáním dítěte aplikuje na dítě repelent, opalovací krém či krém v případě mrazu.

Rodiče a pedagogové sledují předpověď počasí. V lesní školce obecně platí: "Není špatné počasí, pouze špatné oblečení."

Naši sponzoři

Adresa

Lesní mateřská škola Těptín z.s.
Táhlá 1846
251 68 Kamenice - Těptín

Telefon

+420 724 854 591

E-mail

materska@skolateptin.cz